Uluslararası Adalet Divanı kararını açıkladı: İsrail davada yalnız kaldı

İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırıma vicdanlı ülkeler dur dedi…

Güney Afrika, 10 Mayıs’ta Uluslararası Adalet Divanı’na başvurarak, İsrail’in Gazze’nin Refah kentindeki saldırılarının acilen durdurulmasını istedi.

Başvuruda, “İsrail’in Refah’ta ve Gazze’nin diğer yerlerinde yürüttüğü askeri operasyonların kendisi niteliğindedir” ifadelerine yer verildi.

“Acil tedbir” talebi, Güney Afrika tarafından Uluslararası Adalet Divanı’na sunulan ve İsrail’i “soykırımla” suçlayan ana davanın parçası niteliğinde.

Mahkeme kararını açıkladı

Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail aleyhine açtığı “soykırım” davasında, İsrail’in Refah’a yönelik askeri operasyonlarını durdurmasını da içeren ek ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin kararını açıkladı.

Divan Başkanı Lübnanlı Yargıç Nawaf Salam, mahkemenin kararlarını kamuya açık oturumda okudu.

İsrail duruşmayı tek izledi

Duruşmada davanın tarafı konumunda bulunan Güney Afrika’nın da içinde bulunduğu Türk heyeti duruşmayı birlikte izledi.

Davanın karşı tarafı İsrail’in ise duruşmaya tek katılması dikkat çekti.

Refah’taki duruma dikkat çekildi

Gazze’deki durumun 26 Ocak’taki karardan bu yana özellikle gıdaya erişim ve insani durum bakımında ciddi şekilde kötüleştiği belirtilen kararda, Refah’a yönelik İsrail saldırılarının devamı durumunda insani durumun felaket düzeyinde kötüleşeceği ifade edildi.

“İsrail saldırılarını durdurmalı”

İsrail saldırıları altındaki Gazze’deki insani durumun daha da kötüleştiğini ve yeni tedbir kararlarına ihtiyaç duyulduğunu bildiren Divan, İsrail’in Refah kentine yönelik askeri saldırılarını derhal durdurmasını emretti.

Divan ikinci olarak İsrail’den, Gazze’de acilen ihtiyaç duyulan hizmetlerin ve insani yardımın engelsiz bir şekilde sağlanabilmesi için Refah sınır kapısını açık tutmasını istedi.

Bir ay içinde rapor sunması istendi

İsrail’in, BM yetkili organları tarafından soykırım iddialarını araştırmak üzere görevlendirilen uzmanların, Şeridi’ne engelsiz erişimini sağlamak üzere etkili tedbirler almasını da isteyen UAD, İsrail’in alınacak tüm tedbirlere ilişkin bir ay içinde Mahkeme’ye bir rapor sunmasına hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir